Mycie paneli fotowoltaicznych. Jaki ma wpływ na pracę instalacji PV?

mycie-paneli-fotowoltaicznych-jaki-ma-wplyw-na-prace-instalacji-pv

Montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce spopularyzował się w ostatnich kilku latach, kiedy zaczęto zwracać większą uwagę na pozyskiwanie energii pochodzącej z OZE. Nie da się ukryć, że systemy fotowoltaiczne mają dosyć długą historię, która zaczyna się już w XIX wieku, kiedy odkryto tak zwany efekt fotowoltaiczny. Jeszcze niemalże dwie dekady temu uważano natomiast, że czyszczenie i mycie tego typu modułów jest niewskazane, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia modułów. Jest to oczywiście nieprawdą. A dlaczego? Czy można  skutecznie umyć panele fotowoltaiczne i czy ma to jakiś wpływ na pracę instalacji PV?

Pierwsze systemy fotowoltaiczne 

Montaż systemów fotowoltaicznych spopularyzował się na początku XXI wieku w Niemczech. Wszystkie instalacje, które wtedy zostały zamontowane na dachach bądź na gruncie, nie były nigdy konserwowane. Po czasie użytkowania zaczęto zauważać problemy. Zanieczyszczenia wpływały negatywnie na efektywność pracy paneli. Stało się to oczywiście bodźcem do tego, aby prześledzić możliwości czyszczenia tego typu urządzeń. 

Czy wolno myć panele fotowoltaiczne?

Oczywiście po wielu latach stwierdzono, że czyszczenie i konserwowanie paneli fotowoltaicznych nie niszczy ich oraz nie wpływa negatywnie na ich działanie. Co więcej, do tej pory powstało już bardzo wiele firm zajmujących się myciem paneli fotowoltaicznych. Niestety, ale zalegające: brud, pył, kurz, liście osiadają na powierzchni paneli i nie zawsze deszcz jest w stanie je usunąć. Stąd konieczne jest dokładne oczyszczenie ich.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych jest zalecane mniej więcej raz do roku, najlepiej na wiosnę, po okresie pylenia roślin. Jednak częstość mycia jest głównie uzależniona od środowiska, w jakim pracują moduły. Warto wykonywać tę czynność w momencie, gdy nie są rozgrzane. Co ciekawe, pierwsze wzmianki dotyczące odpowiedniej konserwacji i czyszczenia pojawiły się już w 2003 roku. 

W momencie pojawienia się zmian dotyczących odpowiedniego czyszczenia i mycia paneli fotowoltaicznych pojawiły się także rozporządzenia dotyczące montowania tychże paneli. Zauważono, że podłączanie kolektorów na płasko nie tylko sprawia, że niszczą się one dosyć szybko, ale także częściej ulegają zabrudzeniom. Zbyt mocno zanieczyszczony kolektor trzeba niestety wyrzucić, gdyż spada jego wydajność.

Czy panele fotowoltaiczne czyszczą się same?

Niestety, ale panele fotowoltaiczne nie są w stanie oczyścić się całkowicie same. Co prawda, przy mniej więcej 15 stopniach nachylenia większość brudu spływa wraz z deszczem, natomiast sporo pozostaje w zakamarkach kolektorów. Nie da się ukryć oczywiście, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie jest dużo łatwiejsze do wykonania.

Podsumowując, pamiętaj o tym, aby zlecać mniej więcej raz do roku gruntowne oczyszczenie paneli fotowoltaicznych. Nie musisz się obawiać, ponieważ tego typu prace nie wpływają negatywnie na działanie całej instalacji PV, dzięki regularnej konserwacji możesz liczyć na to, że panele posłużą Ci o wiele dłużej, zachowując swoją wydajność.