Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

pompa-ciepla-co-to-jest-i-jak-dziala

Osoby planujące w najbliższym czasie budowę domu, szukają obecnie rozwiązań, które pozwoliłyby im na wdrożenie najbardziej oszczędnych i efektywnych sposobów uzyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń w budynku. Dobrze, gdy rozwiązanie to będzie również ekologiczne, gdyż jak wiadomo, w obecnych czasach wsparcie środowiska jest nie mniej ważne niż rozwój technologiczny. Warto zatem zainwestować w pompy ciepła, które zapewniają niskie koszty eksploatacji, a także komfort użytkowania. Bardzo często można również skorzystać z różnorodnych programów dofinansowujących tę inwestycję. Czym są zatem pompy ciepła i w jaki sposób działają? 

Pompa ciepła – co to jest?

Pompy ciepła są urządzeniami, będącymi alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Sprzęt ten pozyskuje energię ze środowiska naturalnego: z wody, gruntu, a nawet z powietrza. Aby wytworzyć tę energię nie jest potrzebny proces spalania, dlatego urządzenia te nie wytwarzają spalin, popiołu, kurzu, a także innych substancji zanieczyszczających środowisko. Pompy ciepła są obecnie bardzo często nieodłącznym elementem każdego domu, którego właściciele stawiają na energooszczędność. Dla wielu jednak nadal inwestycja ta wydaje się dosyć kosztowna, natomiast na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny pomp ciepła dość gwałtownie spadły. Dlatego stały się one dużą konkurencją dla tradycyjnych kotłów grzewczych, które wymagają stałego zakupu paliwa, a do tego pracy człowieka.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje procesy termodynamiczne. Przetwarza energię pierwotną i dostarcza do instalacji grzewczej zgodnie z zapotrzebowaniem właściciela domu. Jej praca polega w dużym uproszczeniu na poborze energii z dolnego źródła, którym może być woda, powietrze, grunt i wykorzystaniu jej do ogrzania górnego źródła, czyli na przykład wody w kaloryferze lub piecu. Pompy ciepła korzystają jedynie z zasilania, trzeba zatem podłączyć je do energii elektrycznej. Właściciele domów energooszczędnych korzystają zatem z naturalnej energii z gruntu, a płacą jedynie za prąd. Jak wiadomo i tę kwestie można rozwiązać, instalując systemy fotowoltaiczne. Niektóre pompy ciepła są zasilane również gazem.

Za pobór i przekazanie ciepła z dolnego źródła odpowiada parownik. Następnie czynnik trafia do sprężarki. W elemencie tym podnoszone jest ciśnienie oraz temperatura danego czynnika, natomiast w skraplaczu przekształca się on w postać gazową. W tym momencie następuje oddanie energii cieplnej do górnego źródła. Czynnik wraca do parownika tuż po przejściu przez zawór rozprężny. Proces ten nie jest skomplikowany, trzeba także wiedzieć, że urządzenie pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, zatem pompy ciepła nie zużywają dużo prądu.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim przyczyniają się do ochrony środowiska, ponieważ decydując się na taką formę ogrzewania domu, nie emituje się szkodliwych spalin do atmosfery. Co więcej, pompy ciepła bardzo cicho pracują, mogą być także zainstalowane w dowolnym miejscu w domu. Są to urządzenia w zasadzie bezobsługowe, dlatego decydując się na ich montaż, oszczędza się czas, jaki poświęciłoby się na pracę związaną z wytwarzaniem ciepła w kotle grzewczym.

Obecnie nadal najpopularniejszym rozwiązaniem są pompy gruntowe, które były pierwszym z wariantów kupna, natomiast coraz częściej wybiera się także pompy woda-powietrze lub zwykłe pompy powietrzne. Są to urządzenia, dzięki którym można wytworzyć energię cieplną i ogrzać dom. Sprzęt ten jest w zasadzie bezobsługowy i bardzo cicho pracuje, z pewnością jest to rozwiązanie polecane osobom, które chciałyby zadbać o środowisko i zamieszkać w energooszczędnym domu.