Rodzaje siłowni wiatrowych

rodzaje-silowni-wiatrowych

Dawniej siłownie wiatrowe były wykorzystywane do napędzania głównie młynów, dziś używa się je najczęściej do produkcji energii elektrycznej w przedsiębiorstwach czy małych domkach letniskowych. Mogą być również wykorzystywane do produkcji prądu w domostwach, zlokalizowanych na obrzeżach miast, gdzie doprowadzenie elektryczności jest trudne lub zbyt kosztowne. Aby móc zasilić mniejszy dom jednorodzinny energią elektryczną, wystarczy zdecydować się na małą lub mikroelektrownię wiatrową o niewielkiej mocy. Jakie można wyróżnić rodzaje elektrowni wiatrowych? Jakie są zalety tego rozwiązania? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Elektrownie wiatrowe – co można o nich powiedzieć?

Zastosowanie siłowni wiatrowych nadal jest niedoceniane w Polsce, gdyż instaluje się ich dużo mniej niż, np. systemów fotowoltaicznych, mimo że energia wiatrowa jest przodująca w naszym kraju, jeśli chodzi o wykorzystanie OZE.

Nie da się ukryć, że by móc postawić siłownię wiatrową, należy dysponować przestrzenią wokół domu lub przedsiębiorstwa, co więcej, musi być to teren stosunkowo wietrzny. Najczęściej zatem montuje się je na obrzeżach miast, a z dobrodziejstw darmowego prądu korzystają głównie zakłady rolno-przemysłowe lub gospodarstwa domowe. Energia elektryczna pochodząca z siłowni wiatrowych może być wykorzystywana do zasilania budynku elektrycznością oraz do ogrzewania wody użytkowej.

Niezaprzeczalną zaletą wykorzystywania siłowni wiatrowych jest fakt, że można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, ponieważ sprzęt ten wykorzystuje energię pochodzącą z natury. Dla niektórych budynków, które położone są na terenach typowo wiejskich, może być to jedyny rozsądny pomysł na dostarczenie energii elektrycznej, gdyż doprowadzenie przyłączy prądu jest niemożliwe lub zbyt kosztowne. 

Rodzaje siłowni wiatrowych

Nie istnieje jedno kryterium podziału siłowni wiatrowych, można je skategoryzować, m.in. ze względu na: moc, wielkość oraz położenie osi obrotu. Jak zatem prezentuje się ta klasyfikacja?

Podział ze względu na moc: 

  • Mikroelektrownie wiatrowe – o mocy poniżej 100 W. Wykorzystuje się je najczęściej do ładowania baterii akumulatorów stanowiących zasilanie obwodów wydzielonych, czyli przede wszystkim tam, gdzie nie można podłączyć się do sieci energetycznej lub występują częste przerwy w jej dostawie. Są w stanie zasilić energią mniejszej wielkości dom.
  • Małe elektrownie wiatrowe – o mocy 100 W do 50 kW. Są w stanie zasilić tradycyjny dom jednorodzinny oraz mniejsze firmy.
  • Duże elektrownie wiatrowe – o mocy ponad 100 kW. Elektrownie te bez problemu zasilają domy i firmy, można także sprzedawać wytworzony prąd do sieci elektroenergetycznej. Takie elektrownie wymagają jednak pozwolenia na ich postawienie. Należy jednak zwrócić uwagę na rozmiar małych elektrowni, gdyż już powyżej 40 kW trzeba się o takową zgodę starać. 

Podział ze względu na wielkość:

Skuteczność elektrowni wiatrowych zależy w dużej mierze od ukształtowania terenu. Dobrze, gdy w danej lokalizacji, w której umieszczono sprzęt, jest wietrznie. Drugim kryterium skuteczności jest wysokość postawienia takiego wiatraka. Duże elektrownie wiatrowe są montowane na masztach nawet od 70 do 120 m, małe i mikroelektrownie mniej więcej na kilkumetrowych wieżach (na dachach) i do 20 m nad poziomem gruntu. 

Podział ze względu na oś obrotu

Jest to podstawowe kryterium, według którego wybiera się siłownie wiatrowe. Dopiero w następnej kolejności zwraca się uwagę na moc oraz wielkość wieży. Można wyróżnić dwa rodzaje elektrowni:

  • Z poziomą osią obrotu – tzw. HAWT, aż 95% wykorzystywanych w Polsce wiatraków. Najpopularniejszy rodzaj siłowni.
  • Z pionową osią obrotu – tzw. VAWT, dużo rzadziej wykorzystywane, z pewnością sporą zaletą tego rozwiązania jest stała, niezależna od kierunku wiatru praca. 

Istnieje kilka kryteriów podziału siłowni wiatrowych. Najpopularniejszym są oczywiście urządzenia z pionową i poziomą osią obrotu. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu liczy się jednak także jego moc oraz wielkość. Dzięki temu można wybrać odpowiednie urządzenia dostosowane do potrzeb.